Plasma Complex – nowy aspekt terapii komórkowej

Zabieg Plasma Complex to innowacyjna metoda do regeneracji i odmłodzenia skóry, wykorzystująca czynniki wzrostu uwalniane z płytek krwi, hematopoetycznych komórek macierzystych oraz fibryny strukturalnej.

Wyjątkowość terapii komórkami macierzystymi wynika z ich ogromnego potencjału regeneracyjnego. Potrafią odtworzyć każda tkankę, której potrzebuje organizm w procesie regeneracji.

Komórki macierzyste posiadają trzy charakterystyczne cechy:

  • ulegają nieograniczonej liczbie podziałów,
  • mają zdolność do samoodnawiania,
  • mają zdolność do różnicowania się w komórki innych tkanek.

Zabieg Plasma Complex polega na pozyskaniu z krwi pacjenta (w trakcie dwóch osobnych odwirowań) dwóch frakcji fibryny: komórkowej z hematopoetycznymi komórkami macierzystymi i fibryny strukturalnej. Fibryna strukturalna tworzy czasowy stelaż dla nowo tworzonej tkanki skóry. Fibryna komórkowa dostarcza komórki macierzyste, czynniki wzrostu, cytokiny i leukocyty, które są konieczne do odbudowy tkanki.

Fibryna komórkowa bogatopłykowa(I-PRF)

Fibryna komórkowa bogatopłytkowa- to koncentrat płytkowy w postaci trójwymiarowej sieci fibryny, w przestrzeniach której umiejscowione są duże stężenia nieaktywowanych, funkcjonalnych, nienaruszonych płytek krwi, leukocytów oraz hematopoetycznych komórek macierzystych CD 34+, który pobudza proces odnowy biologicznej tkanki skórnej, zaczynając proces regeneracji.

Taka stymulacja powoduje obudzenie uśpionych mezenchymalnych komórek macierzystych, które proliferują w brakujące linie komórkowe, jak również w złożonym procesie wzajemnej kontroli, które odpowiadają za właściwy przebieg regeneracji tkankowej.

Płytki krwi są produktami megakariocytów i reagują na uszkodzenie naczyń krwionośnych. W warunkach in vivo, płytki krwi przyłączają się do rusztowania fibrynowego, który tworzy stelaż w miejscu uszkodzenia skóry. Inicjacja płytek uruchamia proces agregacji oraz degranulacji płytek krwi. Ziarnistości alfa w płytkach krwi uwalniają różnorodne czynniki wzrostu (GF). Śródbłonkowy czynnik wzrostu (VEGF). Płytkowy czynnik wzrostu (PDGF). Czynnik wzrostu naskórka (EGF). Insulinopodobny czynnik wzrostowy-1 (IGF-1). Czynnik aktywujący płytki krwi (PAF).Zasadowy czynnik wzrostu fibroblastów (bFGF) (TGF-α).

Aktywowane są również czynniki krzepnięcia, histamina, serotonina, enzymy hydrolizy oraz endostatyna. Substancje uwalniane są w określonych proporcjach i działają określonym porządku, by przyciągnąć komórki zapalne, fibroblasty, jak również stymulować odkładanie kolagenu oraz budowanie śródbłonka. Te właściwości doprowadzają do odpowiedniej regeneracji tkanek i gojenia się ran.

Fibryna strukturalna 

Bogatopłytkowa fibryna strukturalna (S-PRF), tworzy najprostszą postać autologicznego przeszczepu tkankowego, gdy zostanie podana w miejsca ubytków tkanek, wówczas tworzy tymczasowy stelaż dla nowo powstających linii komórkowych oraz tkanek. Odgrywa ważną rolę, jako nośnik dla komórek macierzystych, czynników wzrostu, cytokin, jak również leukocytów.

Dowiedziono, że matryce fibrynowe zwiększają dostarczanie czynników wzrostu płytek krwi.

Elementy tworzą przestrzenną strukturę, która systematycznie oraz w długim okresie czasu stymuluje płytki do uwalniania czynników wzrostu i cytokin. Skutecznie kieruje migracją mezenchymalnych komórek macierzystych w miejsca uszkodzenia ciała. Czynniki wzrostu, komórki macierzyste, które uwalniane są z przestrzeni siatki fibrynowej mocno stymulują odnowę biologiczną tkanek.

Tworzenie matrycy fibrynowej

Przebieg procesu rozpoczyna się polimeryzacją fibryny, w fazie początkowej jest bardzo wolny. Przed polimeryzacją zawiesina może być z łatwością wstrzykiwana przez igłę. Po polimeryzacji płytki krwi osadzone są w matrycy fibrynowej. Płytki te zdolne są do długiego uwalniania czynników wzrostu: PDGF-BB, VEGF-A, TGF-β oraz IGF-1. Przez 7 dni in vitro. Wiąże się to ze zwiększoną proliferacją komórek śródbłonka.

Procesy zachodzące w tkankach podczas odmładzającej terapii Plasma Complex

STYMULACJA
Rozpoczęcie  procesu namnażania i odkładania w szkielecie fibrynowym grup komórkowych, koniecznych stworzenia się nowej tkanki tj. fibroblastów, komórek naskórka i komórek śródbłonka naczyń krwionośnych. Zaczyna się synteza kolagenu, białek strukturalnych i tworzenie nowych naczyń krwionośnych.

REGENERACJA
Przebudowanie tkanki skórnej z silną syntezą kolagenu oraz tworzenie się nowych naczyń krwionośnych. Kolagen przywraca skórze napięcie, elastyczność i sprężystość. Nowo powstałe naczynia krwionośne odpowiadają za właściwe dotlenienie i odżywienie tkanek skórnych.

ODMŁODZENIE
Odbudowanie prawidłowej struktury skóry przez właściwe ukrwienie oraz przywrócenie struktury komórkowej. Dzięki temu skóra zostaje zagęszczona, spowalniamy proces starzenia skóry, uzyskujemy odmłodzenie.

Po zabiegu uzyskujemy efekt jędrności, lepszego napięcia skóry, wzrostu sprężystości, uczucia wypełnienia.  Odzyskujemy w skórze prawidłową gęstość, poprawia się jej ukrwienie oraz odżywienie. Spłycone zostają zmarszczki, blizny, tj. po trądziku, po oparzeniach. Wypełniają się ubytki tkankowe.

Zabieg Plasma Complex to pełne bezpieczeństwo: nie występują reakcje uczuleniowe- zgodność tkankowa. Możliwość wykonania zabiegu u osób z alergią oraz u tych pacjentów, którzy nie powinni poddawać się zabiegom z zastosowaniem wypełniaczy egzogennych. Plasma Complex to doskonała metoda dla osób, które chcą uzyskać długotrwały i naturalny efekt wolumetrii, wypełnienia, liftingu określonych partii twarzy oraz poprawy owalu twarzy. Jego wyjątkowość polega na tym, że wykorzystuje się wyłącznie preparaty uzyskane z krwi własnej pacjenta.

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • Leczenie antykoagulantami,
  • Ciąża i laktacja,
  • Czynna infekcja wirusowa lub bakteryjna, w tym opryszczka,
  • Choroby krwi, m.in. małopłytkowowość,
  • Białaczki, szpiczaki,
  • Zażywanie leków upośledzających krzepliwość krwi, m.in aspiryny,
  • Choroba nowotworowa
  • Ostre stany w przebiegu chorób z autoagresji.

Jakość oraz ilość uzyskanych preparatów zależna jest między innymi od stanu nawodnienia organizmu w momencie pobrania krwi, dlatego też przez kilka dni przed zabiegiem zaleca się dużo pić, co najmniej 2 litry płynów na dobę. Wskazaniem jest powstrzymanie od zażywania niesterydowych leków przecwazapalnych, takich jak Pyralgina, Ibuprofen, Ketonal przez 7 dni przed zabiegiem. Dopuszczalny jest np. Paracetamol, Apap.

Zabieg Plasma Complex wynosi około30-45 min.

W celu zmniejszenia dolegliwości w miejscach wkłuć stosuje się miejscowo krem znieczulający.

Zazwyczaj bezpośrednio po zabiegu utrzymuje się nieznaczne zaczerwienie, obrzęk, jak również delikatny dyskomfort, pieczenie czy uczucie ściągania skóry. Mogą pojawić się niewielkie zasinienia, które resorbują się około tygodnia – wszystkie objawy są normalnym rezultatem wynikającym z techniki zabiegowej, najczęściej mijają samoistnie.

Po zabiegu przez kilka dni pacjent nie powinien korzystać z basenu, sauny, masażu, a także wstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego.

Zaleceniem jest nie stosowanie makijażu przez co najmniej 12 godzin, nie tulenie się do zwierząt, nie sprzątanie brudnych pomieszczeń.

Pełna terapia obejmuje 3 zabiegi wykonane w odstępach 4-tygodniowych.

Efekt napięcia, wypełnienia i sprężystości skóry, odczuwalny jest oraz widoczny po pierwszym zabiegu. Całkowity efekt przebudowy tkanki skórnej osiągamy po kilku miesiącach. Rezultat jest długotrwały, ponieważ zabieg Plasma Complex stymuluje przebudowę wszystkich warstw skóry. Kolejny zabieg przypominający zwykle wykonujemy raz na pół roku.

JAK DO NAS DOTRZEĆ